VÍTEK PAVLIŠTA

Vítek se narodil 22. března 1985 v Jablonci nad Nisou jako druhorozený syn biatlonistky a lyžaře. Brzy po tom, co se naučil chodit, obul i on svou první běžkařskou obuv. Rodiče vládli pevnou rukou, dbali na dostatek pohybu, zdravou stravu i dobré mravy obou chlapců. Hlavně u Vítka to bylo potřeba, protože byl dosti vzteklé a nenažrané dítě. I přes hory seitanů, tofu, otrub, sóji a podobných laskomin, ke kterým měl Vítek přístup, se jim dařilo udržet tvar jeho těla v jakž takž přiměřeném stavu, především díky sportu a rodičovské trpělivosti. Vítek se vztekal na lyžích, na kole i při pěších výletech.

Aby se ještě víc zocelil, dali ho mezi skokany na lyžích. Šlo to ztuha, velmi ztuha, ale postupně si Vítek tento sport oblíbil natolik, že opustil rodinné hnízdo a šel hledat pomoc s technikou jeho skoků ke specialistovi na Jilemnické sportovní gymnázium. Dál ale při závodech ve skoku a severské kombinaci obsazoval poslední místa a faktu, že každoročně při celoškolních běžeckých testech zostudil studující běžce, lyžaře i orienťáky všech věkových kategorií si nikdo z trenérů nevšiml.

Běžecké koláče, relativně bez práce, Vítkovi zachutnaly. A tak, když si uvědomil, že trofej pro vítěze Turné čtyř můstků už nejspíš nad hlavu nezvedne, byl běh jasnou volbou. S jídlem rostla chuť, a tak se postupně při studiu Technické univerzity vypracoval až mezi nejlepší české běžce. Po studiích se vydal na zkušenou do Trutnova za svojí první prací. Tam, odříznutý od všech kamarádů a známých, prožíval těžké časy, zvlášť když kvůli zuboženým achilovkám přišel i o svůj milovaný běh. Náhradu za něj nenašel v práci, dalších studiích, cyklistice, lezení, lyžování, hře na kytaru ani ping-pongu. Do Trutnova nikdy moc nezapadl, a tak postupně začal svůj volný čas podřizovat touze uzdravit se. Nepomohli mu chirurgové, ortopedi, šarlatáni ani všemožní čarodějové, pomohla mu jeho vytrvalost, tvrdohlavost a láska k běhu.

A tak se skutečně po 2 letech uzdravil, dal sbohem Trutnovu, vrátil se do Liberce mezi své, a postupně i zpátky na startovní lajny. Lačný po úspěchu začal brzy zase vyhrávat.

 

Úspěchy

5x mistr republiky v půlmaratonu, 1x v maratonu, 1x na 10 000m a 1x do vrchu,
mnohonásobný medailista v běžeckých disciplínách od 3 000 m př. po maraton v rámci MČR.
13. na ME v běhu do vrchu 2014 (Gap), 37. na MS v běhu do vrchu 2017 (Premana)

 

Osobní rekordy:

5 km 14:31
10 km 29:52
½ maraton 1:05:09
Maraton 2:17:51